Wrzody żołądka – jak rozpoznać i leczyć?

Wrzody żołądka – jak rozpoznać i leczyć?

Wrzody żołądka do przypadłość objawiająca się głównie uczuciem zgagi, wzdęciami, brakiem apetytu oraz częstymi bólami brzucha – przeważnie po jedzeniu. Leczenie oparte jest o stosowaniu leków, które zawierają w sobie inhibitor pompy protonowej jak np. Controloc 20. Czym jeszcze przejawia się choroba wrzodowa i jak ją leczyć?

 

Czym są wrzody żołądka?

 

Wrzody żołądka nazywane były kiedyś chorobą dyrektorską. Uważano wtedy, iż są one wywołane stresującym trybem życia i nieregularnym odżywianiem się. Obecnie wiadomo, iż cierpią na nie ludzie prowadzący spokojny tryb życia.

Wrzód żołądka jest ubytkiem błony śluzowej lub dwunastnicy, przyjmujący kształt krateru. Może również występować w dolnej części przełyku, która jest narażona na działanie kwasu żołądkowego. Jednak wrzody przeważnie tworzą się w części przewodu pokarmowego, w której pojawia się pepsyna – enzym trawiący białka.

Powstałe ubytki w ścianie dwunastnicy lub żołądka posiadają różną wielkość – od ziarenka pieprzu do nawet kilku centymetrów. Wrzód żołądka może przechodzić przez całą grubość ściany dwunastnicy lub żołądka lub byś szkodzeniem głębokim tylko na kilka bądź kilkanaście minimetrów.

 

Wrzody żołądka – objawy

 

Objawy choroby wrzodowej żołądka są uzależnione od ulokowania wrzodu i wieku. Przeważnie pojawia się ból umiejscowiony pośrodku brzucha, nad pępkiem lub poniżej brzucha. Cechuje się on pieczeniem, paleniem, a czasem uczuciem głodu. Dodatkowo mogą mu towarzyszyć silne wymioty, zgaga, odbijanie oraz mdłości.

Ponadto dla wrzodów żołądka charakterystyczny jest nasilający się ból po zjedzeniu, natomiast dla wrzodów dwunastnicy może pojawić się on wkrótce po przebudzeniu, a posiłek zmniejsza jego intensywność na około 2-3 godziny.  W nocy lub nad ranem pojawia się ssący ból, nazywany również głodowym, który może zostać złagodzony zjedzeniem czegokolwiek lub wypiciem odrobiny mleka. Przyczyną takiego bólu mogą być nawet niewielkie nadżerki, które wymagają leczenia, ponieważ mogą przekształcić się we wrzody.

Wrzody żołądka – leczenie

 

Chcąc zwalczyć bakterię Helicobacter pylori pacjenci przez tydzień powinni spożywać dwa odpowiednio dobrane antybiotyki, a także lek z grupy blokerów pompy protonowej, które zmniejszają prawie do zera wydzielanie soku żołądkowego. W ponad 90% przypadków terapia kończy się sukcesem, co pozwala uniknąć operacji. Jednak powinna ona zawsze być doprowadzona do samego końca. Rekomendowane są również leki przyspieszające gojenie wrzodów oraz osłaniające śluzówkę żołądka. Można również pić tzw. mleczka bądź zażywać tabletki neutralizujące kwas solny.

 

Inne z tej kategorii: