Chipsy - czy faktycznie są takie szkodliwe?

Chipsy - czy faktycznie są takie szkodliwe?

Oglądanie meczu ze znajomymi czy pogaduchy z koleżankami - żadne z tych spotkań nie może się obejść bez różnego rodzaju przekąsek. Najczęściej sięgamy jednak po te, które w powszechnej opinii uchodzą za złe i niezdrowe. Mowa oczywiście o chipsach zyskujących coraz większe grono przeciwników starających się za wszelką cenę zniechęcić społeczeństwo do ich spożywania. A jak jest z nimi naprawdę?

Z czego właściwie zrobione są chipsy?

Podstawowym składnikiem jest w tym przypadku ziemniak. Może jednak zdarzyć się tak, że chips nie będzie miał nic wspólnego z tym bulwiastym warzywem. Jak to możliwe? Spora część tego typu przekąsek produkowana jest z masy ziemniaczanej, z której formuje się kształt przypominający plasterek ziemniaka. Jeśli chipsy będą wyprodukowane w ten sposób, nie dostarczymy organizmowi żadnego z cennych składników zawartych w warzywie.

Kolejnym, bardzo istotnym składnikiem jest olej. Na sklepowych półkach dostępne są również chipsy pieczone w piecu, które są znacznie zdrowsze od tych smażonych. Do smażenia chipsów wykorzystuje się bowiem najtańszy olej, a więc olej palmowy. Fakt, iż jest ona najczęściej utwardzany wpływa na jego wysoką zawartość złego cholesterolu.

Składnikiem, którego jest całe mnóstwo w każdej paczce chipsów, jest niewątpliwie sól. Jej nadmiar powoduje zatrzymanie wody w organizmie i podnosi ciśnienie krwi. Nawet w niewielkiej porcji tego typu przekąski znajdziemy znacznie więcej soli, niż wynosi jej zalecana dzienna dawka.

Jeść czy nie jeść?

Zapewne każdy doskonale zna sytuację, kiedy obiecuje sobie, że zje tylko kilka chipsów, a w rezultacie pochłania całą paczkę. Zważywszy na to, że zawarte jest w niej około 500 kcal, jest to bardzo niekorzystne dla naszego organizmu. Ponadto, ten rodzaj przekąski nie posiada żadnych wartości odżywczych i nie zaspokaja głodu. Sięgając po nie możemy jedynie zaspokoić swoje kubki smakowe i chęć ciągłego sięgania po cokolwiek do jedzenia. Czy jest to zatem korzystne rozwiązanie? Na dłuższą metę zapewne nie, ale od czasu do czasu możemy w ten sposób urozmaicić spotkania towarzyskie.

Inne z tej kategorii: