Jak ważne dla nas jest dobre trawienie?

Jak ważne dla nas jest dobre trawienie?

Cały nasz organizm to system powiązanych ze sobą narządów i układów, które wspólnie uczestniczą w utrzymaniu kondycji i zachowaniu zdrowia. Coraz częściej zwraca się uwagę na rolę, jaką spełnia układ pokarmowy. Dlaczego trawienie jest tak ważne? W jaki sposób o nie zadbać?

 

Jadłospis na co dzień

 

Produkty spożywcze stanowią najważniejsze źródło szeregu witamin, minerałów, enzymów, fitozwiązków i mnóstwa innych substancji, których nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. I w tym momencie staje się jasna odpowiedź, dlaczego tak szczególną uwagę zwraca się na znaczenie układu pokarmowego oraz codziennego jadłospisu.

Racjonalna i zdrowa dieta zapewnia podaż wszystkich związków na takim poziomie, aby zaspokoić dobowe zapotrzebowanie na poszczególne substancje. Gdy jednak w układzie pokarmowym rozwijają się infekcje, zaczynają go dręczyć rozmaite schorzenia, dochodzi do zaburzonego wchłaniania składników odżywczych. Nie mogą one zostać przetransportowane do poszczególnych komórek, a efektem jest osłabienie kondycji całego organizmu.

 

Złe trawienie – problem z dietą

 

Kłopoty z trawieniem to pierwszy objaw tego, że układ pokarmowy nie jest w stanie podołać rozwijającym się chorobom, ale najczęściej nie radzi sobie z jedzeniem, które spożywamy. Ciężkostrawne, tłuste potrawy, jedzenie w pośpiechu, przejadanie się lub głodzenie, spożywanie zbyt małej ilości owoców i warzyw, nadmierne picie napojów gazowanych i alkoholu, jadłospis obfitujący w słodycze i słone przekąski. Brak wartości, co odbija się rozmaitymi objawami.

Problemy z trawieniem manifestują się zgagą, wzdęciami, zaparciami lub biegunkami, odczuwaniem mdłości i wymiotami – to wciąż tylko część z nieprzyjemnych dolegliwości, z jakimi możemy się zmagać.

Gdy układ pokarmowy daje o sobie znać, należy zmienić codzienną dietę. Doraźnie mogą nam pomóc preparaty apteczne, takie jak Ulgix Trawienie, Digestonic Trawienie czy Gastrosan Fix. Jeśli jednak pojawiająca się niestrawność nie mija, zaczyna się ją dostrzegać coraz częściej, a zmiana codziennego menu nie daje zadowalających efektów, trzeba się zgłosić do lekarza.

Prawidłowe trawienie jest niezwykle ważne, bo dzięki niemu organizm jest właściwie odżywiony. Co za tym idzie, poprawnie pracują wszystkie narządy i pozostałe układy. Łatwiej utrzymać prawidłową masę ciała i stawiać czoła infekcjom oraz innym schorzeniom.

Inne z tej kategorii: