Witaminy najlepiej przyswajalne znajdziemy w pożywieniu. Jeśli uda nam się tak zbilansować swoją dietę, aby dostarczyć jak najwięcej składników odżywczych, to odniesiemy prawdziwy sukces. Pamiętajmy jednak, że prawidłowa dieta to nie tylko ułożenie jadłospisu, ale również dobór i zdobycie dobrych jakościowo produktów, co jest łatwe i trudne zarazem.
Przygotowując posiłki, należy wziąć pod uwagę, że część cennych składników ucieka podczas obróbki termicznej. Najszybciej tracimy witaminę C i antyoksydanty. Dlatego bardzo ważne jest, aby jak najwięcej warzyw i owoców zjadać na surowo. W ten sposób zachowamy większość ich składników odżywczych, ale również wodę w nich zawartą, która razem z cukrem i witaminami działa jak najlepszy nawadniający izotonik.
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach
Często nawet w przepisach na dietetyczne dania znajdziemy informacje, aby dodać oleju do sałatki owocowej czy surówki. Dlaczego? Istnieje kilka przyczyn – po pierwsze w tłuszczach rozpuszczają się witaminy A, D, E i K. Po drugie tłuszcze są niezbędne do prawidłowej gospodarki hormonalnej i powinny stanowić od 20 do 30% całego bilansu kalorycznego, a po trzecie tłuszcze dają uczucie sytości i obniżają indeks glikemiczny potrawy.
Liofilizowane warzywa i owoce
Żywność konserwowana może być również metodą liofilizacji, czyli suszenia po zamrożeniu z zastosowaniem obniżonego ciśnienia. Żywność liofilizowana pozbawiana jest wody, co powstrzymuje rozwój mikroorganizmów i bardzo spowalnia procesy enzymatyczne. Produkty liofilizowane zatrzymują o wiele więcej witamin i minerałów niż podczas tradycyjnych sposobów obróbki termicznej.
Gotowanie na parze i pieczenie
Najwięcej witamin i minerałów, a nawet tłuszczy tracimy w momencie gotowania. Szczególnie jeśli do przygotowania posiłku nie wykorzystamy wywaru. Alternatywą dla gotowania w wodzie jest gotowanie na parze i pieczenie, dzięki czemu większość cennych składników pozostanie w przygotowywanych produktach. Mimo to produkty poddawane obróbce termicznej i tak tracą część witamin, jednak inaczej niektórych z nich nie da się zjeść np. ziemniaków.
Dopiero kiedy zadbamy o prawidłową dietę, należy sięgnąć po witaminy w kapsułkach, co nie jest złe. Po prostu po wspomaganie naszego organizmu powinniśmy sięgać w uzasadnionych przypadkach takich jak ciąża, okres rekonwalescencji, niedobór witaminy D, czy w przypadku konieczności stosowania restrykcyjnej diety. Preparaty witaminowe są bezpieczne, o ile ich stosowanie jest konieczne i przestrzegamy zaleceń co do dawkowania. Większość witamin bowiem jest wydalana z moczem, jednak są też takie, których przedawkowanie może być niebezpieczne dla zdrowia.