Odpowiednia dieta w walce z zaparciami

Odpowiednia dieta w walce z zaparciami

Zaparcia to dość powszechna dolegliwość dotykająca co jakiś czas większość ludzi. Szacuje się, że dotykają już co drugiej kobiety i co czwartego mężczyzny. Zazwyczaj nie są groźne, ale potrafią uprzykrzyć życie. 

Czym są zaparcia

Zdrowa osoba dorosła powinna zwykle wypróżniać się od 1 do 2 razy na dobę i od 5 do 7 razy w tygodniu. Sporadyczne, niewielkie odstępstwa od tej normy nie są niepokojące, ale kiedy wypróżnienie ma miejsce rzadziej niż 3 razy w ciągu tygodnia, możemy mówić o zaparciach. Problemem jest również sytuacja, gdy wypróżnienie wymaga dużego wysiłku, a kał jest twardy, zbity i suchy. Ze względu na przyczyny wyróżnia się trzy rodzaje zaparć:

  • nawykowe - związane z naszą psychiką, brakiem ruchu, pośpiechem, złym trybem życia, powstrzymywaniem się od wypróżnienia z powodu braku czasu lub toalety w miejscu, gdzie się akurat przebywa czy też niechęci do publicznych toalet;
  • czynnościowe - powodowane przez zaburzenia funkcji jelit wynikające ze złej diety, ubogiej w płyny i błonnik lub będące skutkiem ubocznym stosowania leków;
  • zaparcia występujące w wyniku chorób układu pokarmowego, schorzeń neurologicznych czy zaburzeń przemiany materii;

Dieta w walce z zaparciami

Nieodpowiednia dieta jest obok braku ruchu i stresu najczęstszą przyczyną zaparć, więc osoby zmagające się z tym problemem powinny zacząć walkę właśnie od zmian nawyków żywieniowych. Należy przyjmować więcej płynów oraz zwiększyć w posiłkach ilość produktów zawierających błonnik. Są to przede wszystkim wszelkie pestki i nasiona, a także pełnoziarniste pieczywo, makarony czy kasze. Dużą zawartością błonnika odznacza się także wiele warzyw. Częściej więc warto jeść warzywa strączkowe, w szczególności soczewicę i soję. Oprócz warzyw strączkowych dużo błonnika zawierają także brokuły, kalafior czy brukselka. Dieta powinna być również bogata w owoce, zwłaszcza suszone. 

Brać leki czy nie brać?

Osoby niecierpliwe zamiast zastanowić się nad trybem życia, sięgają szybko po leki przeczyszczające. Na początku są one skuteczne, ale zbyt długie ich stosowanie powoduje, że organizm się do tego przyzwyczaja. Ponadto na ich niekorzyść przemawia zawartość substancji syntetycznych, które mają szkodliwe działanie na układ pokarmowy i nadużywanie może skończyć się poważniejszymi problemami. Po leki takie jak Lactulosum, Obstilax lub Xenna można sięgnąć gdy zmiany w diecie i trybie życia nie przynoszą rezultatu.

Zaparcia nie są groźne, ale mogą być objawem poważniejszej choroby, dlatego jeśli trwają przez dłuższy czas i nie działają na nie żadne sposoby, należy skonsultować się z lekarzem. Konsultacji z gastrologiem wymaga przede wszystkim stan, gdy zaparcia pojawiają się naprzemiennie z biegunkami i towarzyszą im silne dolegliwości bólowe. 

Inne z tej kategorii: