Odwodnienie u niemowląt — objawy i rozpoznanie

Odwodnienie u niemowląt — objawy i rozpoznanie

Troska o zbilansowaną dietę maluszka to jedna z czynności, którym rodzice oddana się całkowicie. Można spotkać się jednak z sytuacją, w której na skutek choroby, czy też innych okoliczności, maluszek przyjmuje zbyt małą ilość płynów, co głównie latem, może doprowadzić do odwodnienia maluszka. To dość groźna sprawa, której trzeba zapobiegać, na przykład zaopatrując się w specjalistyczne bidony dla dzieci, a gdy się pojawi — podejść do niej z rozwagą i spokojem.

Bidony dla dzieci — dlaczego korzystanie z nich jest takie ważne?

Nawadniania dziecka należy pilnować zawsze — zwłaszcza w czasie choroby oraz upałów. Zdarza się jednak, iż niewystarczająca ilość płynów poprowadzą do nastania odwodnienia u niemowląt. Bidony dla dzieci pełne świeżej wody niskozmineralizowanej bez gazu to najlepszy sposób na szybkie podjęcie działań i przeciwdziałanie takim sytuacjom. Warto pamiętać, iż nerwowa atmosfera wywołana odwodnieniem nie pomaga w uzupełnieniu poziomu nawodnienia i opanowaniu stresu. W związku z powyższym tak ważne jest zachowanie spokoju oraz podjęcie szybkich i skutecznych i skutecznych działań.

Czym charakteryzuje się odwodnienie u niemowlaka?

Do odwadniania niemowlaka dochodzi wręcz natychmiastowo — czasem nawet w ciągu kilku godzin. Dlatego dość często zdarza się, że pierwsze oznaki są bagatelizowane. Sam maluszek nie potrafi zasygnalizować konkretnie tego, iż chce mi się pić, natomiast starsze dzieci zapominają o gaszeniu pragnienia podczas zabawy. Tak więc każdy rodzic powinien zachować szczególną ostrożność, gdy dziecko jest chore, wymiotuje i ma biegunkę oraz w upalne dni. Są to najczęstsze sytuacje, które powodują zaburzenie gospodarki elektrolitowej w organizmie niemowlaka.

Objawami, które mogą świadczyć o nastąpieniu odwodnienia u maluszka, są:

  • zapadnięte ciemiączko;
  • senność, ospałość, zmęczenie:
  • niewielka ilość oddawanego moczu;
  • spękane, wysuszone usta;
  • płacz, który nie tworzy łez;
  • zimna skóra;
  • wiotka skóra, cechująca się brakiem elastyczności, która pod wpływem dotyku dłużej niż zazwyczaj powraca do pierwotnej formy;
  • nieregularne bicie serca.

Każda niepokojąca zmiana, która może wskazywać na odwodnienie u niemowlaka, może również świadczyć k innych zaburzeniach czy też problemach zdrowotnych. W związku z tym, w momencie zauważenia jakiegokolwiek niepokojącego symptomu, trzeba skonsultować się z lekarzem. Trzeba pamiętać, iż na wizytę należy zabrać książeczkę zdrowia malucha oraz ulubioną zabawkę.

Co robić w przypadku odwodnienia u niemowlaka?

Choć odwodnienie u niemowląt może być czymś zagrażającym życiu, to w razie podejrzenia, że dziecku brakuje wody, należy zachować zdrowy rozum. Trzeba oceniać, jaki jest ogólny stan dziecka oraz stopień odwodnienia (w trzystopniowej skali — łagodny, średni, ciężki). Na początkowym etapie należy wyrównać niedobory płynów poprzez podanie dziecku wody — małymi łyczkami. Lekarz, kiedy uzna, że nastąpiła taka konieczność, może zalecić podanie pacjentowi elektrolitów, czy też doustnych preparatów nawadniających. W sytuacji, w której okaże się to niewystarczające, mogą pojawić się wskazania do hospitalizacji. Pomimo faktu, że nie jest to przyjemne doświadczenie, maluszek z pewnością nic z tego nie zapamięta, szczególnie gdy będzie mu towarzyszył rodzic, którego tak bardzo kocha.

Inne z tej kategorii: