Zalety i wady zielonej herbaty

Zalety i wady zielonej herbaty

Licząca ponad 5000 tysięcy lat zielona herbata nieustannie cieszy się ogromną popularnością spośród szerokiego wyboru różnych rodzajów tego trunku. Zasłynęła przede wszystkim ze swoich wyjątkowych właściwości prozdrowotnych, jednakże mimo licznych zalet przy jej spożywaniu warto pamiętać, iż nie jest to produkt całkowicie pozbawiony wad. Poznajmy więc zalety i wady zielonej herbaty. 

Korzyści płynące z picia zielonej herbaty

Zielona herbata na odchudzanie

Można pokusić się o stwierdzenie, że korzystny wpływ na nasz metabolizm to jedna z głównych zalet zielonej herbaty, dzięki której jest tak często wybieranym naparem. Wspieranie procesów odchudzania jest możliwe dzięki zawartości kofeiny, polifenoli, witaminy B, a także EGCG (galusan epigalokatechiny), które nie tylko przyspieszają trawienie poprzez pobudzanie enzymów odpowiedzialnych za tę czynność, ale również zmniejszają apetyt. A jak wiadomo, podjadanie między posiłkami sprzyja tyciu. 

Zielona herbata chroni przed nowotworami

Zielona herbata jest bogata w wiele przeciwutleniaczy, których zadaniem jest walka z atakującymi nasze komórki wolnymi rodnikami, mogącymi powodować wiele chorób, w tym nowotwory. Działanie przeciwnowotworowe wspomagają ponadto flawanole, flawony, witamina B, C, E i K oraz jony potasu i glinu.

Zielona herbata na poprawę krążenia

Usprawnienie funkcjonowania układu krążenia jest możliwe dzięki właściwościom zielonej herbaty zapobiegającym odkładaniu się złogów w ścianach naczyń krwionośnych. Co więcej, picie zielonej herbaty zmniejsza lepkość płytek krwi, co jednocześnie ogranicza ryzyko tworzenia się skrzepów.

Zielona herbata na poprawę sprawności umysłowej

Zielona herbata parzona do 3 minut nie tylko usprawnia naszą koncentrację, ale dodaje również energii, dlatego też bywa stosowana jako zamiennik kawy. Pamiętajmy jednak, że dłuższy czas parzenia powoduje odwrotny efekt, czyli wyciszenie i uspokojenie.

O jakich wadach zielonej herbaty warto wiedzieć?

Spożywanie zielonej herbaty niesie za sobą wiele korzyści, jednakże powinniśmy robić to z rozsądkiem, zachowując umiar, albowiem ten rodzaj herbaty może powodować między innymi:

·      osteoporozę związaną z wypłukiwaniem się wapnia z organizmu,

·      anemię,

·      zakłócenia w rozwoju płodu w czasie ciąży, 

·      problemy żołądkowe w przypadku picia na pusty żołądek, takie jak nudności czy zgaga,

·      tworzenie się osadu na zębach, 

·      niepożądane reakcje z niektórymi lekami.

Inne z tej kategorii: