Co jeść na śniadanie?

Co jeść na śniadanie?

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, jednakże większość z nas wychodzi z domu z pustym żołądkiem. Dlaczego nie mamy czasu na pożywne śniadanie i czy szybkie a jednocześnie zdrowe rozwiązania okażą się dobrym pomysłem?

Śniadanie – bez niego ani rusz!

Śniadanie jeść trzeba, gdyż umożliwia ono zachowanie dobrego samopoczucia oraz korzystnego wyglądu. Najlepiej, aby zjeść je do godziny od wstania z łóżka. Przełoży się to na bardzo produktywny dzień, a także brak problemów z koncentracją oraz skupieniem uwagi. Jeśli śniadanie zostało dobrze skomponowane, aż do południa powinniśmy tryskać energią, kiedy to czas na kolejny posiłek. Śniadanie sprawia, że metabolizm działa na wyższych obrotach, co jest ważne przede wszystkim w przypadku osób, które się odchudzają oraz pragną zachować szczupłą sylwetkę. To właśnie pierwszy posiłek odpowiada za rozbudzenie organizmu do życia, a dodatkowo jest całkiem przyjemnym początkiem dnia, który można spędzić w gronie rodziny.

Jakie mamy propozycje?

Kiedy mowa o śniadaniu należy skupić się na jego trzech podstawowych cechach. Chodzi o to, żeby posiłek był sycący, funkcjonalny oraz naturalny. Należy więc komponować śniadanie na węglowodanach złożonych oraz białku. Węglowodany to przede wszystkim produkty zbożowe, a białko to mleko oraz produkty mleczne. Konieczne jest sięganie także po napoje roślinne. W przypadku wegetarian za źródło białka może posłużyć chociażby masło orzechowe albo migdałowe.

Bardzo ważne, aby węglowodany były złożone, gdyż tylko i wyłącznie w takiej sytuacji energia wyzwalana jest stopniowo, a więc zapewnia produktywny poranek. Oprócz tego organizm potrzebuje zdecydowanie więcej czasu na ich strawienie, czyli człowiek czuje się bardziej syty. Występują one w produktach powstałych z pełnego ziarna, czyli najlepiej sprawdzą się płatki śniadaniowe, kasze jaglane oraz płatki zbożowe. Zawierają one również błonnik, który sprawia, że zaparcia nie stanowią już dłużej problemu (wielokrotnie są one efektem stresu). Błonnik sprawia również, że jelita dobrze pracują oraz organizm jest oczyszczany z toksyn.

W śniadaniu nie powinny występować sztuczne dodatki oraz konserwanty, należy skupiać się na naturalności. Aromaty, spulchniacze oraz wzmacniacze smaku powinny na stałe odejść w odstawkę, a już na pewno w trakcie śniadania. Wpływają one niekorzystnie na układ pokarmowy oraz nerwowy. Płatki, naturalny jogurt oraz szklanka świeżego soku – idealne zestawienie dla aktywnych!

Inne z tej kategorii: