Czy warto jeść mięso?

Czy warto jeść mięso?

W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszą się diety w których rezygnuje się z mięsa, a w bardziej restrykcyjnych odmianach nie spożywa się nawet produktów pochodzenia zwierzęcego. Coraz więcej mówi się o jego negatywnym wpływie na samopoczucie oraz zdrowie człowieka. Czy naprawdę jest ono takie złe?

Mięso bogate jest w tłuszcz, to jego największa wada. Jednocześnie zawiera ono duże ilości białka oraz żelaza, co sprawia, że jego wykluczenie z diety powinno zostać dokładnie przemyślane. Kiedy już sięga się po mięso poleca się wybrać drób i zdecydowanie odrzucić wieprzowinę. Białe mięso jest chudsze, nie posiada tak wiele tłuszczu jak odmiana czerwona, a do tego bogate jest w kwasy tłuszczowe nienasycone, które są pożądane przez organizm. Jeżeli człowiek zbyt często sięga po mięso jest w stanie doczekać się wielu chorób, przede wszystkim mowa o miażdżycy, niedokrwiennej chorobie serca oraz zawale.

Rozpoczęliśmy od wad, jednakże spożywanie mięsa wiąże się także z pewnymi zaletami. Chodzi przede wszystkim o to, że nie ma lepszego od niego źródła białka dla człowieka. W jego składzie można wymienić wszystkie konieczne aminokwasy, bo warto zdawać sobie sprawę, że ludzie nie mogą ich samodzielnie wytworzyć. Używa się ich do budowy tkanek, więc nie można bez nich funkcjonować oraz prowadzić normalnego trybu życia. Białko może być dostarczane do organizmu również przy pomocy roślin, jednakże nie jest ono już tak dobrze przyswajalne jak te zwierzęce. Określenie mięso nie jest jednak wystarczające, gdyż dobre źródło białka to mięso chude, które nie posiada ścięgien, żył oraz tłuszczu. Najlepiej więc sięgać po drób oraz rostbef wołowy. Nie poleca się wieprzowiny, baraniny oraz innych tłustych mięs. Dobrej jakości mięso to również potężna dawka składników mineralnych. Chodzi przede wszystkim o dostarczanie organizmowi jakże potrzebnego żelaza. Jego zwiększone ilości rekomendowane są dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, dzieciom oraz młodzieży w trakcie intensywnego rozwoju, a także osobom zmagającym się z anemią. Jest ono źródłem fosforu oraz cynku, zawiera również całkiem spore ilości miedzi, magnezu oraz siarki. Posiada wszystkie witaminy wchodzące do grupy B, dzięki którym układ nerwowy pracuje bez szwanku i umożliwiają one przemiany metaboliczne białek, tłuszczów, a także węglowodanów.

Reasumując, mięso może, a nawet powinno występować w diecie człowieka, nie wolno jednak przesadzać z jego ilością i zawsze należy wybierać to, które jest chude oraz pochodzi z pewnego źródła.

Inne z tej kategorii: