Jak ograniczyć chemię w jedzeniu?

 Jak ograniczyć chemię w jedzeniu?

Stres, wiele codziennych obowiązków, szybkie tempo życia nie sprzyjają gotowaniu i dbaniu o zróżnicowaną, naturalną dietę. Tym samym chętniej niż kiedykolwiek sięgamy po przetworzoną żywność. W gotowych daniach kryją się sztuczne aromaty, konserwanty, barwniki i substancje, które odpowiadają za poprawę konsystencji produktów. Żaden z nich nie niesie wartości odżywczych, może za to powodować problemy z koncentracją, dolegliwości ze strony układu pokarmowego i skutki ogólnoustrojowe. Część składników z żywności może nawet przyczyniać się do rozwoju nowotworów. 

Jak ograniczyć chemię w jedzeniu i mieć pewność, że dostarcza się swojemu organizmowi zbilansowanych, pełnych witamin i mikroelementów posiłków?

Zrezygnuj z żywności przetworzonej 

W tym wypadku nie można sobie pozwolić na ustępstwa. Żywność przetworzona, aby dobrze znieść transport, mrożenie, długie przechowywanie i dodatkowo nie tracić smaku i atrakcyjnego wyglądu jest wzbogacana wieloma substancjami dodatkowymi. Zrezygnuj z niej na rzecz domowych, prostych potraw. 

Jak znaleźć czas na gotowanie w domu w natłoku codziennych obowiązków? 

·      planuj posiłki z wyprzedzeniem - nie zaskoczy cię brak składników w szafkach;

·      wybieraj proste przepisy oparte na warzywach i zbożach - są łatwe do przygotowania i nie wymagają wiele czasu; 

·      postaw na zioła, ograniczenie soli sprzyja zdrowiu serca, naczyń krwionośnych i nerek;

·      gotuj na zapas - część potraw możesz przygotować w większej ilości. Sosy, zupy i mięso możesz przechowywać kilka dni.

Domowe słodycze

Wiele chemii znajduje się w produktach dedykowanych dzieciom. Dla nich szczególnie ważne są kolory i skomplikowane kształty czekoladek czy żelek. Proste słodycze możecie przygotować samodzielnie w domu. Zaproponuj dziecku wspólnie przygotowanego batonika bakaliowego zamiast popularnych batonów, czy upieczcie razem ciastka z dobrej jakości składników i bez cukru zamiast wybierać wśród produktów naszpikowanych przetworzonymi olejami i ulepszaczami smaku. Słodkie napoje zastąpcie domowymi kompotami bez cukru i lemoniadą, lub wodą z owocami i miętą.

 

Zachowaj rozsądek. Zdrowy tryb życia to nie tylko dieta, ale również picie odpowiedniej ilości wody (nie smakowej), redukcja stresu i ruch. 

Inne z tej kategorii: