Żurawina - jedz na zdrowie!

Żurawina - jedz na zdrowie!

Plony natury to prawdziwe bogactwo drogocennych składników odżywczych i substancji, które wspomagają organizm człowieka w prawidłowym funkcjonowaniu. Niektóre z nich okazują się szczególnie pomocne przy problemach z układem moczowym.

Żurawina - wiecznie zielony krzew

Naturalnym środowiskiem dla żurawiny są torfowiska. Pierwsze owoce pojawiają się nawet już we wrześniu, jednak ze zbiorami warto poczekać do końca jesieni - wówczas zawierają najwięcej właściwości odżywczych i substancji korzystnych dla zdrowia człowieka. Niewielkie owoce żurawiny w medycynie naturalnej od wielu lat były stosowane w leczeniu przeziębienia czy problemów z układem moczowym.

Smaczne i pożywne dania z dodatkiem żurawiny

Owoce żurawiny powinny na stałe zadomowić się w spiżarni osób, które stawiają na zdrowy styl życia. Choć ich rozmiar jest niewielki, to posiadają wiele wartościowych substancji, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu człowieka. Ich smak jest dosyć charakterystyczny, lekko kwaskowaty, dzięki czemu idealnie komponuje się z domowymi wypiekami.

Na bazie płatków owsianych oraz żurawiny można przygotować również przepyszne i pełnowartościowe śniadanie. W okresie, gdy nie ma dostępu do świeżych owoców, można sięgnąć po owoce suszone, które przez bardzo długi czas zachowują nie tylko zdatność do spożycia, ale również komplet drogocennych substancji. Żurawina to także idealny dodatek do omletów - w sam raz na smaczny podwieczorek o każdej porze roku.

Właściwości żurawiny - dlaczego warto po nią sięgać?

Wyjątkowy skład żurawiny sprawia, że roślina ta plasuje się w ścisłej czołówce produktów, po które warto sięgać, chcąc wzmocnić odporność organizmu i ograniczyć ryzyko wystąpienia zapalenia pęcherza moczowego. Znaleźć w niej można między innymi komplet witamin (K, C, E oraz witaminy z grupy B), wapń, potas, sód, magnez, miedź, a także cynk.

Substancje zawarte w żurawinie wspomagają leczenie stanów zapalnych w pęcherzu oraz zmniejszają ryzyko nawrotów tej dolegliwości. Znane są także właściwości tej rośliny wspierające leczenie wrzodów oraz wpływające na zwiększenie poziomu dobrego cholesterolu w organizmie człowieka. Sok z żurawiny może okazać się pomocy także jako profilaktyka rozwoju miażdżycy czy chorób związanych z układem krążenia.

Suplementy diety zawierające żurawinę

Na rynku dostępne są liczne suplementy diety, w których składzie znajduje się żurawina. Można wśród nich wymienić między innymi tabletki, soki czy herbatki owocowe. Przed ich stosowaniem warto zapoznać się z informacjami zawartymi na ulotce - w przypadku współistnienia niektórych schorzeń nie jest zalecane spożywanie ani owoców żurawiny, ani żadnych wyrobów farmaceutycznych zawierających wyciąg z tej rośliny. Do przeciwwskazań zaliczyć można między innymi kamienie w nerkach. Również osoby borykające się z osteoporozą powinny unikać suplementów diety, przy których produkcji wykorzystany został wyciąg z owoców żurawiny.

Inne z tej kategorii: