Osoby niepełnosprawne mogą mieszkać samodzielnie, same korzystać z łazienki i gotować pod warunkiem, że ich miejsce zamieszkania jest dostosowane do możliwości ich ciała. Taboret pod prysznic, brak progów, specjalne uchwyty oraz niska umywalka to podstawa, ale co jeszcze warto wiedzieć o projektowaniu łazienki dla osoby niepełnosprawnej?
Jak stworzyć bezpieczną łazienkę dla osoby niepełnosprawnej?
W trakcie aranżacji pomieszczenia kąpielowego trzeba zwrócić uwagę na stworzenie bezpiecznej i komfortowej przestrzeni. Estetyka nie jest tak istotna, gdyż nadmiar dodatków, niewłaściwa wysokość armatury czy szerokość drzwi uniemożliwią korzystanie z łazienki. Wystarczy też kilka przydatnych dodatków, a wśród nich taboret pod prysznic, które zapewnią wygodę i funkcjonalność mimo ograniczeń ciała.
Odpowiednio zaprojektowany prysznic dla inwalidy jest szczególnie ważny. Przede wszystkim musi zawierać obszar manewrowy, który umożliwi wjechanie do środka wózkiem, a następnie przejście na taboret pod prysznic. Wymagana przestrzeń to minimum 15000 x 15000 mm. Alternatywą dla taboretu jest składane siedzisko umieszczane na wysokości 460-480 mm.
W prysznicu muszą znaleźć się specjalne uchwyty wykorzystywane do przytrzymania ciała w trakcie przechodzenia z wózka na taboret pod prysznic albo siedzisko. Poręcz powinna znaleźć się na wysokości 850 mm. Tak przygotowane miejsce do kąpieli umożliwia dbanie o higienę bez pomocy rodziny czy opiekunów. Optymalny rozmiar kabiny to 2,5 m2 oraz 150 cm szerokości. W brodziku muszą konieczne znaleźć się płytki antypoślizgowe.
Jakich elementów nie może zabraknąć w łazience?
Z kolei umywalka dla osoby niepełnosprawnej powinna zostać umieszczona na wysokości 8000 mm. Pod umywalką musi występować wolna przestrzeń przeznaczona na wózek inwalidzki, stąd nie może mieć stojącej nogi. Optymalny wymiar umywali do 300 mm głębokości oraz 670 mm wysokości. Dozownik oraz ręcznik powinny mieścić się na wysokości 8500 mm.
Miska ustępowa również musi znaleźć się na odpowiedniej wysokości, a do tego wokół niej warto zamocować uchwyty do podtrzymywania się w trakcie zmiany pozycji. Najlepiej wybrać poręcze aluminiowe, gdyż łatwo się czyszczą, są wytrzymałe i bez problemu przytrzymają osobę o masie do 200 kg.
Warto pamiętać, że inwalidzi zmagają się z wieloma ograniczeniami ciała, ale ich stopień niepełnosprawności nie zawsze jest taki sam, dlatego pomieszczenia również mogą różnić się między sobą. Nie warto podążać za przyjętymi standardami, ale dostosować je do własnych potrzeb i możliwości.