Środowisko, w którym żyjemy jest pełne toksyn. Niebezpieczne pierwiastki chemiczne znajdują się w powietrzu, wodzie, glebie, a także w pożywieniu. Niewielka ich ilość nie jest niebezpieczna dla organizmu, lecz w ciągu całego naszego życia stężenie toksyn wzrasta. Skutkuje to m.in. osłabieniem organizmu, złym samopoczuciem, spadkiem odporności i sprzyja rozwojowi wielu groźnych chorób, w tym także nowotworów. Zdrowe ciało utrzymamy, jeżeli będziemy stosować systematyczne oczyszczanie organizmu.
Czym są toksyny?
Do toksyn zaliczamy szkodliwe związki chemiczne, które poprzez np. spożywanie pokarmu lub picie wody przedostają się do organizmu. Najniebezpieczniejsze z nich zostały uszeregowane i uchwalone przez tzw. Konwencję Sztokholmską (2001 rok) i są to:
- furany
- pestycydy: dieldryna, endryna, toksafen, heptachlor.
- bifenyle
- dioksyny
- heksachlorobenzen
Poza wyżej wymienionymi, na liście znajduje się mnóstwo innych, niezwykle szkodliwych dla zdrowia i życia związków chemicznych.
Skąd pochodzą toksyny?
Toksyny wytwarzane są w głównej mierze przez spaliny samochodowe. Problem ten najbardziej dotyka mieszkańców dużych miast, chociaż jak wynika to z badań, również powietrze na wsiach jest bardzo zanieczyszczone. Mimo tego, że nastała moda na zdrowe odżywianie to niestety współczesne metody ochrony roślin, warzyw oraz owoców opierają się głównie na stosowaniu pestycydów. Preparaty, których celem jest niszczenie szkodników, przenikają do pokarmów i w końcu trafiają do naszego ciała. Podobnych dodatków możemy się spodziewać w przetworzonej i konserwowanej żywności. Toksyny znajdują się także w antybiotykach, a nawet w kosmetykach.
Sposoby na oczyszczanie organizmu
Organizm człowieka sam oczyszcza się z toksycznych substancji. W przypadku, gdy stężenie szkodliwych związków chemicznych przekracza normę to warto wspomóc usuwanie ich nadmiaru. Oczyszczanie organizmu jest świadomym działaniem, którego celem jest odprowadzenie nadmiaru szkodliwych toksyn. Istnieje kilka skutecznych sposobów, aby poprawić nie tylko samopoczucie, lecz także wygląd skóry:
- Owocowo - warzywna dieta - należy tu jednak pamiętać, aby zaopatrywać się w produkty ekologiczne. Taki jadłospis powinno się stosować od 10 do 20 dni.
- Picie zielonej herbaty - polifenole, które znajdują się w liściach zielonej herbaty, skutecznie wpływają na oczyszczanie organizmu z toksyn.
- Sauna - poprzez pot, ciało wydala toksyny na zewnątrz.
- Picie wody - nawadnianie, przyśpiesza wydalanie szkodliwych pierwiastków z organizmu.
- Zioła - picie herbatek z niektórych ziół np. kopru włoskiego, mniszka lekarskiego, łopianu, czy jedzenie karczocha poprawiają stan układu trawiennego, regenerują wątrobę, która jest kluczowa, jeżeli chodzi o oczyszczanie organizmu.
- Głodówka - jednodniowa głodówka, raz w miesiącu pomaga nie tylko oczyścić ciało, ale także regeneruje np. układ pokarmowy. Należy jednak pamiętać, że taka głodówka przeznaczona jest dla zdrowych osób.