Węgiel aktywowany: czym jest i jakie są jego właściwości?

Węgiel aktywowany: czym jest i jakie są jego właściwości?

Węgiel aktywowany powstaje z wykorzystaniem różnych materiałów pochodzenia organicznego. Najczęściej stosuje się drewno, torf, węgle kopalne o skorupy orzechów. Wśród najbardziej znanych właściwości możemy wymieniać działanie adsorpcyjne, gdyż wiąże zanieczyszczenia oraz toksyny występuję w organizmie.

Węgiel aktywowany – co to jest?

Węgiel aktywowany jest popularnym środkiem stosowanym przy biegunkach i wzdęciach, ale można go spotkać również w kosmetyce, gdyż przyczynia się do pielęgnacji cery tłustej czy trądziku. Dodaje się go także do pasty do zębów, gdyż wykazuje właściwości wybielające.

Wszystkie cenne właściwości są uzyskiwane z miazgi drzewnej, która jest poddawana procesowi karbonizacji, a później aktywowana, dzięki czemu finalny produkt wykazuje mocne działanie adsorpcyjne. Cały proces produkcji nie należy do drogich ani skomplikowanych.

Jak działa węgiel aktywny?

Najbardziej popularnym zastosowaniem węgla aktywnego są choroby związane z przewodem pokarmowym, precyzując, ułatwia rozprawienie się z toksynami bakteryjnymi, truciznami, gazami jelitowymi, bakteriami, białkiem i innymi. Węgiel aktywowany ma doskonały wpływ na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Co ciekawe, nie wchłania się z przewodu pokarmowego, ale z organizmu jest usuwany razem z kałem. Stolec wielokrotnie zmienia kolor na czarny i nie należy się tym martwić. Pozytywne działanie w obszarze układu pokarmowego sprawia, że węgiel jest stosowany przy leczeniu biegunki i zatruć (nawet substancjami żrącymi). Węgiel aktywny wiąże bakterie, dlatego przyda się w trakcie leczenia otarć, ran i skaleczeń. Dobrym przykładem są przeciwbakteryjne opatrunki z dodatkiem węgla. Można je stosować na wrzodach, trudno gojących się ranach i przy innych zranieniach.

Węgiel aktywowany jest stosowany również w kosmetyce, co jest związane ze wchłanianiem toksyn i właściwościami przeciwzapalnymi oraz rozjaśniającymi. Doskonale sprawdza się do pielęgnacji tłustej cery, trądziku oraz dla osób z rozszerzonymi porami. Szybko usunie nagromadzony nadmiar sebum, pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń i zrogowaciałego naskórka. Dzięki właściwościom jest używany w żelach myjących, maseczkach, peelingach i kremach.

 

Inne z tej kategorii: