Każdy z nas z pewnością nie raz spotkał się z sytuacją, w której woda w butelce po pewnym czasie od otwarcia po prostu się popsuła. Najprawdopodobniej było to efektem kontaktu ze śliną lub bakteriami znajdującymi się w powietrzu. Jest to sytuacja niemal oczywista, jednak nasuwa na myśl inne pytanie, które brzmi: czy to, w czym trzymamy wodę, ma na nią wpływ? Odpowiedzią na to pytanie są właśnie dzbanki miedziane, które dość często stosuje się do przechowywania wody.
Dzbanki miedziane – czy przechowywana w nich woda jest niebezpieczna dla organizmu?
Niekoniecznie. Choć czysta miedź może być niebezpieczna, dotyczy to jednak jedynie jej niewłaściwego użycia. Dopóki dzbanki miedziane są stosowane według zaleceń, wszystko jest w pełni bezpieczne. Przechowując wodę w takim naczyniu, jego powierzchnia nieustannie z nim oddziałuje, jednak nie jest to proces na tyle intensywny, by mógł doprowadzić w niej jakiś poważnych zmian. Efektem takiej reakcji jest wniknięcie niewielkiej ilości jonów miedzi do wody. Warto wspomnieć, iż taka reakcja następuje w przypadku wielu naczyń do przechowywania wody — np. plastikowe butelki. Wracając do miedzi, należy ująć, iż minerał ten jest istotny w produkcji czerwonych krwinek oraz wspiera pracę wielu procesów w organizmie. Niewłaściwa dawka miedzi w organizmie może przyczynić się do osłabienia układu odpornościowego oraz powodować anemie. Jednak dzbanki miedziane powodują, iż ilości miedzi, które przedostają się do wody, są śladowe. W związku z powyższym przechowywanie w nich wody przyniesie więcej korzyści niż szkód.
Czy miedź jest toksyczna?
Informacje dotyczące toksyczności miedzi dotyczą głównie wody pitnej pochodzącej z rur miedzianych, w których nastąpiło zjawisko korozji. Prawdopodobnie również gotowanie kwaśnych potraw w naczyniach miedzianych może doprowadzić do toksyczności miedzi. Warto wspomnieć, iż niektóre środki antykoncepcyjne dla kobiet także powiązane są ze wzrostem poziomu miedzi w organizmie, co może skutkować toksycznością i zatruciem. Natomiast niewielka dawka miedzi, jaką można uzyskać, trzymając wodę w naczyniach miedzianych, po wniknięciu do organizmu jest w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia.