Kiedy dziecko kończy 5 miesiąc życia, rodzice stają przed kolejnym wyzwaniem, a mianowicie rozszerzeniem diety swojej pociechy. Krzesełko do karmienia to podstawa, która ułatwia spożywanie posiłków przez malucha bez szkody w postawie. Co powinno pojawić się w diecie na początku, a z jakimi produktami warto zaczekać?
Co powinny jeść dzieci – dieta miesiąc po miesiącu
Krzesełko do karmienia ułatwia spożywanie posiłków przez dzieci, które nie ukończyły jeszcze 1 roku życia. Meble są łatwe w czyszczeniu i stanowią atrakcyjny dodatek do kuchni. Warto jednak zaznaczyć, że dopiero kiedy dziecko trzyma samodzielnie główkę, jest gotowe na wprowadzenie do diety stałego pożywienia. Ważna jest także umiejętność gryzienia, dlatego wymienione poniżej miesiące można traktować z lekkim opóźnieniem.
W 5 miesiącu należy wprowadzić do diety malucha warzywa. Z kolei mamy karmiące tylko piersią z rozszerzaniem diety mogą wstrzymać się do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca. Nie należy zaczynać od owoców, gdyż dziecko przyzwyczajone do słodkich smaków, nie będzie chętnie sięgać po produkty słone. Rodzice na pewno zwrócą uwagę, że kwaśne pożywienie nie będzie przypadać maluchom do gustu, jednak preferencje ulegną zmianie. Nie wolno się poddawać, serwowanie dziecku wszystkich produktów to klucz do sukcesu. Idealne warzywa na rozpoczęcie przygody z jedzeniem to ziemniaki i brokuły, a dopiero później marchewka.
Ukończenie 6 miesiąca życia pozwala wprowadzić do diety dziecka mięso. Jest to związane z uregulowaniem procesów trawienia w młodym organizmie, dzięki czemu posiłki mogą stać się nieco bardziej urozmaicone. Przypomnijmy, że maluch musi być cały czas obserwowany pod kątem ewentualnych alergii.
7 miesiąc życia malucha to doskonały czas na wprowadzenie ryb. Na początek nie częściej niż raz w tygodniu. W tym czasie dziecko jest również gotowe na spożywanie soków (bez dodatku cukru). Warto pozostać przy podawaniu wody, która lepiej gasi pragnienie.
Co jedzą 8-miesięczne i starsze dzieci?
Produkty mleczne powinny być wprowadzone do jadłospisu po ukończeniu 8 miesiąca. Maluchy mogą spożywać jogurty naturalne albo owocowe (przeznaczone dla niemowląt bez dodatku cukru) i serki. Do właściwego rozwoju potrzebne jest podawanie co najmniej 2 butelek mleka modyfikowanego albo karmienie piersią.
9 miesiąc to czas, kiedy krzesełko do karmienia okaże się wyjątkowo pomocne – dziecko uczy się jak jeść samodzielnie. Ugotowane warzywa albo pokrojone owoce powinny trafiać do rąk malucha, dzięki czemu pracuje on nad koordynacją ruchów. W tym czasie warto zrezygnować z blendowania jedzenia i zastąpić je produktami siekanymi. To trening dla mięśni szczęki oraz żuchwy.
Po ukończeniu 10 miesiąca przychodzi czas na zupełnie nowe smaki, czyli ogórki kiszone i mandarynki. Im więcej produktów spróbuje dziecko, tym mniej problemów będą mieli rodzice. Różnorodna dieta to podstawa.
Roczne dziecko jest w stanie jeść rączkami, kiedy produkty wylądują na jego talerzu, dlatego warto podawać mu całe kawałki warzyw, owoców i mięsa. Mleko cały czas powinno stanowić ważny element diety.
Należy pamiętać, że produkty, które służą do przygotowania posiłków, powinny być ekologiczne oraz zdrowe. Młody organizm stopniowo przyzwyczaja się do spożywania stałych pokarmów, dlatego mają być one lekkostrawne, delikatnie posolone i wolne od dodatku cukru. Rozwój dziecka zależy od rodziców, dlatego warto kierować się omówionymi powyżej zasadami, ale jednocześnie pamiętać o własnym instynkcie macierzyńskim.