Ulewanie u niemowląt, a refluks – czym się objawia i jak odróżnić?

Ulewanie u niemowląt, a refluks – czym się objawia i jak odróżnić?

Ulewanie u niemowląt, a więc bezbolesne cofanie się pokarmu to naturalny proces pojawiający się u większości niemowląt. Przeważnie jest ono wywołane niedojrzałością układu pokarmowego oraz zanika około piątego miesiąca życia, kiedy to dziecko zaczyna przyjmować pokarmy w pozycji siedzącej. W niektórych przypadkach może przerodzić się w chorobę żołądkowo-pokarmową, zwaną refluksem. Jak odróżnić niegroźne ulewanie od refluksu oraz jak sobie z nim radzić?

Ulewanie u niemowląt – kiedy najczęściej występuje?

Ulewanie u niemowląt pojawia się zaraz po zakończonym posiłku. Są to około 2-3 łyżeczki delikatnie strawionego pokarmu, który wydostaje się buzi maluszka. Treść wygląda podobnie do twarogu oraz ma lekko kwaśny zapach. Taka ilość zwracanego pokarmu nie wpływa na odpowiedni przyrost masy dziecka oraz w przypadku gdy nie towarzyszą mu żadne inne objawy, to znaczy, iż nie ma powodów do niepokoju.

Co jest najlepsze na ulewanie u niemowlaka?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, aby wyeliminować ulewanie po posiłkach. Głównie należy starać się karmić maleństwo tak, aby główkę miało zawsze wyżej niż resztę ciała. Po spożyciu posiłku nie zaleca się zaczynać od razu zabawy lub przewijania, lepiej ponosić maluszka w pozycji pionowej, do momentu, aż mu się odbije. Dobrze jest oszacować, ile maluch spożywa, ponieważ zbyt duża ilość zjedzonego posiłku jest jedną z najczęstszych przyczyn ulewania u niemowląt. Co więcej, powinno się unikać sytuacji, w których dziecko jest bardzo głodne, ponieważ będzie jeść dość łapczywie, łapiąc energicznie powietrze, co także przyczynia się do cofania pokarmu. Najbezpieczniej jest karmić dziecko częściej, jednak stosując małe porcje, ponieważ tylko wtedy żołądek będzie miał czas strawić dostarczony mu pokarm.

Jakie są objawy refluksu u niemowlaka?

W przeciwieństwie do niegroźnego ulewania, w trakcie choroby refleksowej maluszek odczuwa nieprzyjemne pieczenie w gardle wywołane cofaniem się pokarmu. Może być wtedy niespokojne, popłakiwać, a nawet unikać przyjmowania pokarmu. Refluks u noworodków przejawia się gwałtownymi wymiotami zarówno po posiłku, jak i w przerwach między nimi. Dziecko cierpiące na zaburzenia żołądkowo-przełykowe przestaje przybierać na wadze, ma nieświeży oddech oraz częściej kaszle. W przypadku zauważenia któregokolwiek z powyższych objawów u swojego maluszka należy jak najszybciej udać się do specjalisty.

Jak wygląda leczenie refluksu u niemowląt?

Zdiagnozowanie tej choroby nie jest proste i z pewnością rodzice z maluszkiem o charakterystycznych objawach refluksu zostaną skierowani na szereg badań radiologicznych i endoskopowych, w tym 24-godzinną pH-metrię przełyku, która potwierdza wstępną diagnozę. Gdy choroba jest w początkowym stadium, bardzo możliwe, iż wystarczy zmienić plan żywieniowy maluszka, aby zatrzymać jej rozwój. W takim przypadku lekarz przeważnie rekomenduje wprowadzenie specjalnego mleka z oznaczeniem AR przeznaczonego dla dzieci, które cierpią na zaburzenia pokarmowe. To normalne, że ulewanie u niemowlaka może wzbudzić niepokój u rodziców, jednakże cofanie się pokarmu pojawia się u ponad połowy niemowlaków oraz w większości przypadków nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych.

Inne z tej kategorii: