Najzdrowsze pszczele produkty - sprawdź zanim kupisz

Najzdrowsze pszczele produkty - sprawdź zanim kupisz

Pszczoły to pracowite owady i wydawać by się mogło, że całe ich istnienie jest po to, żeby dostarczyć nam całej masy cudownych produktów. O ich zdrowotnych właściwościach nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Jakie pszczele produkty znajdziesz na półkach i na jakie się zdecydować?

Miód – pszczeli produkt znany wszystkim

Miód to produkt, który pszczoły wytwarzają z zebranego z kwiatów nektaru, a następnie gromadzą go w plastrach. Wydobywany przez człowieka miód ma zawsze postać płynną i z czasem krystalizuje. Stopień i prędkość krystalizacji zależą od stosunku zawartości glukozy do fruktozy (im więcej glukozy, tym szybsza krystalizacja). Wiele rodzajów miodu wspomoże naszą walkę z przeziębieniem, ponieważ zawierają składniki działające silnie bakteriostatycznie oraz grzybobójczo. Miód rzepakowy i lipowy poprawią pracę wątroby i układu krwionośnego. Oprócz tego miód jest cenionym słodziwem, bo choć kaloryczny, to w przeciwieństwie do cukru rafinowanego zawiera wiele substancji odżywczych.

Pyłek kwiatowy – tym się żywi sama królowa

Pyłek kwiatowy jest bardzo ceniony, choć w rzeczywistości nie jest to końcowy, pszczeli produkt. Pszczoły przynoszą go do ula w formie grudek, które ubijają, a następnie powlekają cienką warstwą miodu. Miodowa osłona powoduje warunki beztlenowe, które doprowadzają do fermentacji mlekowej. W wyniku tych reakcji powstaje pierzga, czyli wyjątkowo dobrze przyswajalny pszczeli produkt o jeszcze wyższej wartości odżywczej. Pierzga zawiera niezbędne aminokwasy, białka, enzymy, hormony i całą masę witamin oraz soli mineralnych.

Propolis – uszczelnia mury obronne pszczół

Propolis to substancja, która stanowi jedną z barier ochronnych pszczół, a my możemy to wykorzystać na nasze potrzeby. Kit pszczeli służy pszczołom do łatania wszelkich dziur, przez które pszczoły nie są w stanie lub nie chcą przejść. Jest podstawą zachowania higieny ula ponieważ działa silnie bakterio-, wiruso- i grzybobójczo. To właśnie dzięki tym właściwościom zyskał sobie sympatię ludzi, jako skuteczny środek w walce z wszelkimi infekcjami.

Mleczko pszczele – tym się żywi królowa

Mleczko pszczele to produkt wyjątkowo cenny nawet dla samych pszczół i nie chętnie się nim dzielą. Jest to wydzielina gruczołów pszczół robotnic, a w ulu spożywać ją mogą jedynie młode larwy i królowa. Ma działanie antyseptyczne, a do tego jest świetnie zbilansowany odżywczo. Mleczko pszczele to produkt obecnie bardzo ceniony w kosmetyce, jako składnik wielu kuracji odmładzających.

 

 

Inne z tej kategorii: