Detox – na czym polega i jak działa na organizm?

 Detox – na czym polega i jak działa na organizm?

Detox organizmu powinniśmy robić cały czas. Teoretycznie mamy od tego całkiem spory narząd o nazwie wątroba, jednak trzeba jej trochę pomagać. I zapomnijmy tutaj o skarpetkach czy wkładkach do butów, które wyciągają toksyny z organizmu. Tutaj potrzebne jest wsparcie od wewnątrz, dużo prostsze niż nam się wydaje.

Wątroba jest przede wszystkim odpowiedzialna za filtrację, usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, metabolizowaniu leków i innych toksyn, które przyjmujemy poprzez układ pokarmowy. Od jej kondycji zależy, czy cały organizm będzie radził sobie ze wszystkim, co mu fundujemy np. fast food, alkohol, czy duża ilość niesteroidowych leków przeciwzapalnych. To, że wątroba oczyszcza nasz organizm z toksyn, jakie jej fundujemy, nie oznacza, że to możemy robić bezkarnie. Jest to narząd, który przeciążany potrafi się zbuntować.

Objawy zakwaszenia organizmu

Osoba, która ma zakwaszony organizm, jest ciągle zmęczona, ma szarą, ziemistą cerę, problemy skórne. U takich osób występują również problemy z wypadającymi włosami i łamliwymi paznokciami. Do tego dochodzą bóle głowy i ogólne złe samopoczucie. Niektórzy mają również dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Po zmianie diety i okresowym detoksie sokami warzywno-owocowymi często czujemy się dużo lżejsi, mamy bardziej płaski brzuch i mimo małej kaloryczności posiłków czujemy się pełni energii. Detox warzywno-owocowy nie powinien trwać dłużej niż 5 dni.

Jak zrobić sobie detox?

Modny ostatnio jest tzw. detox organizmu. Na rynku są dostępne specjalne herbatki, a nawet tabletki, które mają odtruć organizm. Herbatki owszem są pomocne, ale jako wsparcie w oczyszczaniu organizmu. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Praca wątroby i nerek jest ściśle ze sobą powiązana, i nawet jeżeli będą w dobrej formie, to przy zbyt małej ilości przyjmowanych płynów, szybko się pogorszą. Należy również przyjrzeć się swojej diecie. Z założenia białka i węglowodany, szczególnie te wysoko przetworzone, zakwaszają organizm, a warzywa i owoce odkwaszają. Wniosek jest taki, że trzeba jeść dużo warzyw i owoców, pić około 2 litrów wody i wspomagać się herbatkami oczyszczającymi.

Inne z tej kategorii: