Dlaczego warto jeść czosnek?

Dlaczego warto jeść czosnek?

Czosnek jest zdecydowanym numerem jeden wśród wszystkich leczniczych roślin, które można znaleźć na świecie. Działa tak samo jak antybiotyk, sprawia, że bakterie przestają się rozwijać oraz obniża ciśnienie krwi. Mimo, iż ma bardzo charakterystyczny zapach, warto wprowadzić go na stałe do diety.

Czosnek – bogactwo witamin oraz minerałów

Jeden ząbek czosnku zawiera związki flawonoidowe, aminokwasy, saponiny, cukry, związki śluzowe oraz witaminy – B1, B2, PP, witaminę C oraz prowitaminę A. Jest on bogactwem dużej ilości soli mineralnych, wśród których wymienia się na przykład potas, wapno i magnez, posiada także mikroelementy, których nie można spotkać w wielu roślinach, jak chociażby chrom czy nikiel.

Czosnek posiada także olejki eteryczne, które zawierają siarczki oraz allicynę, czyli związek mający intensywny zapach. Czosnek powinien być spożywany w surowej formie, gdyż ma wtedy wszystkie wymienione powyżej witaminy oraz minerały. Niestety pod wpływem temperatury ich ilość zmniejsza się. Niektórzy nie są jednak w stanie zjeść czosnku ze względu na charakterystyczny smak oraz zapach. Dla tych osób rozwiązaniem są preparaty, które można nabyć w aptece.

Czosnek – rozwiązanie na infekcje

Czosnek jest rozwiązaniem, które zapobiega powstawaniu infekcji wirusowych układu oddechowego oraz doskonale sobie z nimi radzi. Cecha ta jest związana z występowaniem lotnych związków siarkowych oraz olejków eterycznych. W związku z tym porcje czosnku powinno się zwiększyć przede wszystkim w czasie jesieni oraz zimy. W trakcie przeziębienia czy grypy nie ma lepszego rozwiązania niż mleko z czosnkiem. Napój ten ułatwia odksztuszanie, rozgrzewa, sprawia, że człowiek zaczyna bardziej się pocić, a gorączka zostaje znacznie obniżona.

Czosnek – ochrona przed zawałem oraz udarem

Czosnek działa przeciwzakrzepowo (tak samo jak aspiryna), czyli pod jego wpływem lepkość krwi ulega redukcji. Dodatkowo wpływa na śródbłonek naczyniowy, dzięki czemu naczynia krwionośne rozkurczają się. Obie te cechy sprawiają, że istnieje znacznie mniejsze prawdopodobieństwo na wystąpienie zawału serca oraz udaru mózgu.

Czosnek – idealny na trawienie

Dzięki spożywaniu czosnku układ pokarmowy człowieka pracuje bez zarzutów. Oprócz tego, że przyspiesza, to ma również miejsce wydzielania większej ilości żółci. Roślina sprawia, że jelita zaczynają funkcjonować znacznie lepiej, dzięki czemu istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo na wystąpienie wzdęć, które mogą uprzykrzyć życie człowieka. W związku z omówioną cechą po czosnek należy sięgać przede wszystkim w trakcie gotowania tłustych oraz ciężkich dań.

Czosnek w walce z pasożytami jelit

Czosnek wykazuje właściwości bakteriobójcze, co sprawia, że przy jego pomocy można się rozprawić z pasożytami żyjącymi w układzie pokarmowym człowieka. Mowa o owsikach, glistach oraz tasiemcach. W trakcie występowanie pasożytów konieczne jest spożywanie dużych ilości czosnku i przy jego pomocy problem zostanie rozwiązany.

Czosnek redukuje ciśnienie krwi

Czosnek wpływa na śródbłonek naczyniowy, dzięki czemu ma miejsce rozkurczanie naczyń krwionośnych. Dodatkowo odpowiada on za powstrzymywanie enzymu ACE, który bierze udział w regulacji ciśnienie krwi. Kiedy czosnek spożywany jest codziennie w dużych ilościach, ciśnienie tętnicze może zostać obniżone o nawet 20 procent, co z kolei jest w stanie uchronić człowieka przed zawałem serca.

 

Inne z tej kategorii: