Zgaga to potoczne określenie bólu i pieczenia, jakie pojawia się po zjedzeniu niektórych pokarmów. Występowanie zgagi wiąże się często z chorobą refluksową żołądka i przełyku. Schorzenie to polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Jeśli zgaga występuje sporadycznie, oznaczać to może zwykłe przeciążenie układu pokarmowego będące wynikiem spożycia dużej ilości niektórych produktów spożywczych. Są to m.in.:
- czekolada – zawarte w niej tłuszcze i kakao mogą wywołać niepożądane reakcje;
- kwaśne potrawy np. spaghetti – można je złagodzić jogurtem, który dobrze komponuje się z pomidorami;
- tłuszcze – opóźniają tempo trawienia, powodują tycie, które nasila zgagę z uwagi na wysokie ciśnienie w jamie brzusznej;
- cebula, czosnek, por – są bardzo zdrowe, ale należy ograniczać ich ilość przy problemach żołądkowych, obciążają układ pokarmowy zwłaszcza, gdy są smażone;
- dressingi i sosy do sałatek z dużą zawartością octu – najlepiej z nich zrezygnować i zastąpić je zdrową oliwą z oliwek;
- pomarańcze, grejpfruty, cytryny – należy jeść je w niewielkich ilościach i lepiej unikać spożywania ich na pusty żołądek;
- wywar z kości – podstawa wielu zup, którą można zastąpić wywarem warzywnym.
Napoje nasilające zgagę to kawa, mocna czarna herbata, napar miętowy, napoje gazowane oraz alkohol, ponieważ podrażniają śluzówkę żołądka.
Aby zapobiec pojawianiu się zgagi, warto wprowadzić dietę lekkostrawną, opartą o produkty, takie jak ziemniaki, mleko, pieczywo pszenne, seler, siemię lniane, chude mięso (kurczak, indyk) oraz ryby. Nie należy zapominać o warzywach, zwłaszcza zielonych, bardzo zdrowej dla żołądka kaszy jaglanej oraz o soku z czarnej porzeczki.
Ponadto, w celu zapobiegania zgadze warto wprowadzić również zdrowe nawyki, czyli spożywanie małych porcji bez pośpiechu, gotowanie, również na parze, zamiast smażenia, dodawanie tłuszczu do posiłku na końcowym etapie jego przyrządzania, unikanie dużej ilości błonnika w diecie, spożywanie pokarmów o ciepłej, a nie gorącej temperaturze.
W sytuacji, gdy przestrzegamy tych wskazań, a zgaga nadal się pojawia koniecznością staje się lek na zgagę. W aptece można kupić wiele produktów leczniczych nastawionych na walkę z tą dolegliwością. Lek na zgagę można nabyć bez recepty, nie tylko w aptekach, ale również w niektórych sklepach spożywczych.
Zazwyczaj lek na zgagę przynosi ulgę w dolegliwościach w stosunkowo krótkim czasie.
Jeśli problem pieczenia i bólu w przełyku jest długotrwały, uporczywie nawraca, a leki bez recepty są niewystarczające, wówczas konieczna staje się konsultacja lekarska i dalsza diagnostyka medyczna.