Suplementy na odchudzanie - które wybrać?

Suplementy na odchudzanie - które wybrać?

Suplementy diety to preparaty, których głównym zadaniem jest uzupełnianie niedoborów różnych witamin i minerałów. Ze względu na zastosowanie można wyróżnić kilka kategorii. Będą to m.in. preparaty dla sportowców, wzmacniające włosy, poprawiające pamięć oraz koncentrację i wiele innych. Dużą popularnością cieszą się suplementy na odchudzanie, których wybór na rynku jest ogromny. Czy środki tego rodzaju rzeczywiście pomagają zrzucić zbędne kilogramy? Jakie składniki mają wpływ na ich skuteczność?

Czym są suplementy na odchudzanie?

Jak sama nazwa wskazuje, suplement to tylko uzupełnienie diety i aktywności fizycznej. Preparat nawet z najlepszym składem nie zagwarantuje szczupłej sylwetki. Suplementy na odchudzanie przyśpieszają metabolizm, wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej i oczyszczają organizm z toksyn. Niektóre składniki powodują także zmniejszenie łaknienia oraz chęci sięgania np. po słodycze. Asortyment suplementów na odchudzanie jest szeroki, dlatego przed wyborem warto dowiedzieć się jak działają poszczególne składniki aktywne. 

Składniki wspomagające odchudzanie

  • Zielona herbata - zawiera tzw. polifenole, które mają udowodnioną skuteczność w walce ze starzeniem się organizmu. Suplementy na odchudzanie, które mają w składzie zieloną herbatę znacząco zwiększają termogenezę. Dzięki temu, organizm szybciej spala tkankę tłuszczową w trakcie ćwiczeń. Dodatkowe korzyści to również: obniżenie cholesterolu oraz cukru we krwi.
  • Chrom - poza tym, że pomaga w walce ze zbędnym tłuszczem to stymuluje budowę masy mięśniowej. Niestety badania wykazały, że suplementy na odchudzanie z chromem nie działają na osoby bardzo otyłe. 
  • Błonnik - ten składnik przede wszystkim reguluje metabolizm. Wspomaga oczyszczanie się organizmu, a jego właściwości pęcznienia w żołądku zmniejszają ochotę na podjadanie.
  • Inulina - działa podobnie jak błonnik pokarmowy. Prebiotyk ten znajdziemy np. w cebuli, bananach, czy cykorii. 
  • Kwas linolowy - znany bardziej pod skrótem CLA. Ma bardzo szerokie prozdrowotne właściwości. CLA chroni przed nowotworami i ma działanie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. Suplementy na odchudzanie z tym składnikiem wspomagają spalanie tłuszczu i sprzyjają utracie masy ciała. 
  • Ekstrakty z czerwonej herbaty, kofeina i guarana to bardzo popularne składniki suplementów na odchudzanie. Zwiększają ciepłotę ciała, dodają energii w trakcie aktywności fizycznej. 
  • L-karnityna - najpopularniejsza substancja w suplementach na odchudzanie. Poprawia wytrzymałość, pomaga pozbyć się zbędnego tłuszczu, przyśpiesza metabolizm i krążenie. 

Suplementy na odchudzanie, należy przestudiować pod kątem składu. Odpowiednio dobrany preparat z dostatecznym stężeniem składników aktywnych, pomoże w walce o szczupłą sylwetkę. 

Inne z tej kategorii: